Sports Achievements – Previous Achievements

Ishini Wickremesinghe was awarded the Gold Medal at the 10th Asian Schools Chess Championship 2014 in under 15 girls Category. She was also awarded the title Chess Fide Master (FM) for her outstanding performance in the same.

 

Musaeus College emerged champions at the All Island Inter schools’ under 15 Doubles Badminton Championship 2014 Super ‘A’ champions.

Amali Samara Nayaka Nelumi Wedagama
Bimanka Gunathilake Nelani Wedagama
Kavindya Rathnadasa Shanara Udumalagala
Shanuki Hewavithana Sathmi De Silva
Uvini Abeysinghe Lochana Perera
Natasha Sandanayake Ishini Samarasinghe

 

Badminton

LI. Ning Australian Junior International Under 19 Badminton Tournament. Following students have been selected to participate in the above tournament.

Rajini Balasooriya
Anuki Hewavithana
Udara De Alwis

All Island Inter Schools’ Under 15 Doubles Badminton Championship 2014.

“Super “A” Champions

Amali Samaranayake Ishini Samarasinghe
Bimanka Gunathilake Nelumi Wedagama
Kavindya Rathnadasa Nelani Wedagama
Shanuki Hewavithana Shanara Udumalagala
Uvini Abeysinghe Sathmi De Silva
Natasha Sandanayake Lochana Perera

 

All Island Inter Schools’ Under 14 Badminton Team Championship 2014.

“A” Division – Champions

Bimanka Gunathilake Sadini Rathnayake
Nelumi Wedagama Ishini Samarasinghe
Nelani Wedagama Lochana Perera
Sathmi De Silva

 

CHESS

10th Asian Schools Chess Championship 2014.

  • Sanduni Herath and Dihansa Sarathchandra have participated Sri Lanka in the above championship held in Taichung, Taiwan.

 

World Youth Chess Championship 2014.

  • Ishini Wickramasinghe has selected to represent Sri Lanka at the above championship which is to be held in South Africa.

 

10th Asian Schools Chess Championship 2014.

  • Ishini Wickramasinghe, represented Sri Lanka at the above championship which was held in Taichung, Taiwan and was awarded the 1st place.

 

Hockey

Sri Lanka Schools National Under 19 Hockey Tournament.

The following students have been participated in the above Tournament.

Lithma Kumaradasa Heshari Jayalath
Lakmini Wilson Amisha Gunadasa

 

Netball

Waverly International Netball Tournament Melbourne Australia 2014.

  • Hiruni Walpola has been selected to represent Sri Lanka Schools Under 19 team at the above Championship which will be held from 1st to 4th of July 2014

 

All Island Milo Netball Tournament 2014 Under 13 A (Blue Award)

  • Under 13 B (Blue Award)
  • Under 14 (2nd Runners Up)

 

Scrabble

World Youth Scrabble Championship 2014.

  • Pradeepant Jayasekara has represented Sri Lanka at the above Championship which was held in Sri Lanka.
  • Hansi Weerasinghe has represented Sri Lanka at the above Championship which was held in Sri Lanka
  • Ayashwarya Yapa has represented Sri Lanka at the above Championship which was held in Sri Lanka

 

Swimming

Asian Youth Development Camp – Swimming Training

  • Amanda Jayasekara has been selected to above training programme which was held from 18th to 26th June at Doha Quatar.

 

Squash

21st Asian Junior Individual Squash Championship Kish Island Iran 2014.

  • Charini Jinadasa has been selected to represent Sri Lanka Squash Federation Squash Team at the above Championship which was held from 22nd to 26th June 2014

 

Table Tennis

South Asian Cadet and Junior Table Tennis Championship 2014.

  • Ruvini Kannangara, represented Sri Lanka at the above championship which was held in Pakistan and has won 2 Silver Medals at the Junior Girls Team event and at the Junior Girls Doubles event and a Bronze Medal at the Junior Girls Singles event.

 

Asian Junior Table Tennis Championships 2014.

  • Ruvini Kannangara has been selected to represent Sri Lanka at the above Championship which is to be held in Mumbai, India.

 

Zonal Netball Tournament was held on 10th March 2014 at Sirimavo Balika Vidyalaya – Colombo. Musaeus College was awarded under 17 championship and under 19 championship trophy.

44th Sir Junior John Tarbet athletic Meet
Sendaru Perera of Musaeus Colege setup a new meet record after 11 years in the under 14 girls 200 meters, finishing the event in 26.9 seconds.
Amanda Jayasekara of Musaeus College setup a new meet record in 50m free-style event, at the 39th National age Group aquatic Championship 2013.
Ridmi Rankothge of Musaeus College setup a new meet record in 100m Butterfly Stroke event, at the 39th National Age Group Aquatic Championship 2013.
Ruvini Kannangara of Musaeus College emerged Runners-up, Representing the Sri Lanka Junior National Table Tennis Team, at the South Asian Junior National Table Tennis Tournament which was held in India, from 20th to 22nd July 2013 and emerged Runners-up.

 

Hashini Perera (under 17) and Ishini Wickramasinghe (under 13) awarded Championship in their respective categories at the Sri Lanka Schools individual Chess Tournament 2013 conducted by Sri Lanka Schools Chess Association and represented Sri Lanka at the World School Chess Championship 2013, which was held in Porto Carrs, Halkidiki, Greece, from 6th to 15th May 2013.
Hashini Perera Ishini Wickramasinghe

 

CHESS

Inter Vasity Chess Championship – 2013 (Malaysia)
Kavindi Senarath – 5th place of the Women’s Category

Asian Zonal Women’s Chess Championship
Sachini Ranasinghe – 1st Runners up
Kavindi Senarath – 6th place

National Youth Blits Championship & National Youth Rapid Championship
Under 18 – Kavindi Senarath – Champion

National Youth Championships
Under 14 – 1st Runners up – Sajini Balasooriya
Under 18 – 1st Runners up – Kavindi Senarath

9th World School Chess Championships – 2013
Under 13 – Dilhara Wickramasinghe
Under 17 – Hanshini Perera

Have been selected to represent Sri Lanka at tournament held in Greece.

NETBALL

Western Province Netball Tournament – 2013
Under 15 – Champions
Under 19 – Champions
“B” Division – Runners up

Circuit Netball Tournament – 2013
Under 17 – Champions
Under 19 – Champions

Zonal Netball Tournament
Under 19 – Runners up

ROWING

Nationals Open Category – Pairs
Janethri Marapana – 1st place
Vinuri Wickramasekara

SQUASH

Otter Aquatic Club Open Squash Championship
Under 15 – Supuni Sarachchandra – Champion

TABLE TENNIS

All Island Inter Schools Table Tennis Team Championship – 2013
A Division – 3rd Place

SWIMMING

Junior Nationals Short Course Swimming Championship – 2013
Under 14 (50m Breast Stroke) – Dasuni Udugama – 1st Place

WUSHU

All Island Wushu Tournament

Under 15 – Gayasha Chandrarathne emerged 1st place in the Nan Dao event and 3rd place in the Nan Quan event and Ravindi Senananda emerged 3rd place in the Thai Chi Quan.

Under 17 – Irandi Munasinghe emerged 2nd place in the Nan Quan and Nan Dao events and Yurandi De Soysa emerged 1st place in the Thai Chi Quan event and 2nd place in the Thai Chi Jian event.

Under 19 – Gimhani De Silva emerged 1st place in the Nan Quan and Nan Gun events Madree Peramunugama emerged 1st place in the Nan Dao event and 2nd place in the Nan Quan and Nan Gun events.

Vinu Wijenayake emerged 2nd place in the Jian Shu event

Musaeus College emerged all round runners up

 

ATHLETICS

Borella Divisional Athletic Meet – 2013
Age Group
Under 11 – High Jump – 1st place – Yuhansa Hewagamage
Under 13 – 100m – 1st place – Dulmi De Silva (14.5)
Under 13 – 4×100 Relay – 1st place
Under 15 – 100m and 200m – 1st place – Sendaru Perera (13.2) and (27.0)
Under 15 – Shot Put – 1st place – Sajini Balasooriya (6.69)
Under 15 – 4×100 Relay – 1st place
Under 17 – 400m – 1st place – Eranga Jayasinghe (1:05:2)
Under 17 – 4×100 Relay – 1st place
Under 19 – 5000m – 1st place – Natheera Wijemanna
Under 19 – Triple Jump – 1st place – Nilakshi Ranasinghe
Relay Champions 2013
Zonal Athletic Meet – 2013
Age Group
Under 15 – 100m & 200m – 1st place – Sendaru Perera
Under 15 – 4×100 Relay – 1st place
Under 17 – 4×100 Relay – 1st place
Under 17 – 4×400 Relay – 1st place
Relay Runners-up
Overall Runners-up

Wushu

Musaeus College under 13 Wushu Team emerged overall 2nd runners up at the Western Province Wushu Tournament which was held at Asoka Vidyalaya – Colombo on 23rd of February 2013. They were able to achieve the 2nd place in the group event.

Read More »

SACHINI RANASINGHE Sachini Ranasinghe was awarded as “The Emerging Overall Girls’ Best Player of the Year 2012” at Western Province Schools’ Colours Awards Ceremony held on 25th November 2012.
SUPESHALA THILAKAWARDENE Supeshala Thilakawardana was awarded as “The Emerging Player of the Year 2012” at Sri Lanka Schools’ Colours Awards Ceremony held on 25th October 2012.
Sushmita Ilangakoon has placed 70th in the World Junior Badminton rankings. This is the best position held among the current Sri Lankan Junior Badminton players. 

» Badminton World Federation – Junior Ranking

 

All Island National Schools Games 2012
Hockey
Randima Hewage (Captain), Gayathri Mayadunne (Vice Captain), Kisharadee Wijemanna, Binmi Rathnayake, Uvini Welihinda, Dinithi Sathyapala, Lithma Kumaradasa, Rashmi Ranasinghe, Harini Adikaram, Senori Rodrigo, Heshani Jayalath, Sajani Ramanayake, Sachinthya Rajapakshe, Theshmi Gunasekara 

Musaeus College emerged Champions in the above Tournament.

Netball Runners Up 

Navodha Kumarasinghe, Poojani Paranayapa, Hiruni Walpola, Sandali Thiranagama, Ovini Hemachandra, Harini Jayamaha, Pramodhya Undugoda, Shainee Perera, Yoshani Baduge, Amasha Welgama, Asharie Dissanayake, Buddhini Perera

Sri Lanka Schools Rowing Championships 2012
– Inaugaral Regatta (at Colombo Rowing Club, 13th- 15th of September)
Overall Championship – Under 20 girls
Vinuri Wickramasekara and Janithri Marapana won 1st place establishing a record timing of 4minutes 2 seconds at the Under 20 Pair Event. 

Under 14

Double Scull – Silver Medal

Ashvini Jayathilake and Sarith Rathnayake

 

Under 16 – Pairs – Silver Medal 

Pramudi Dias, Nathira Wijemanna, Ashvini Jayathilake, Sarith Rathnayake, Dilki Wijesekara

Under 20 – Sculls – Silver Medal

Janethri Marapana, Pahan Vidyalankara

Double Sculls – Silver Medal

Vinuri Wickramasekara, Subashini Kularathne

Pair – Gold Medal with a record timing of 4 minutes 2 seconds

Janethri Marapane, Vinuri Wickramasekara

National Schools Games Swimming Championship 2012
(at Sugathadasa Indoor Stadium 15th and 16th of September)
Under 15 

Himani Vithanage

– 100m Free Style – 2nd place
Under 17 

Amanda Jayasekara
Ridmi Rankothge

– 100m Free Style – 1st place 

– 50m Breast stroke – 2nd place

– 50m Butterfly – 3rd place

Amanda Jayasekara, Ridmi Rankothge, Nuwangi Colombage, Sanara De Silva – 4x50m Free Style – 1st place
Amanda Jayasekara, Ridmi Rankothge, Nuwangi Colombage, Thulshi Wagarachchi – 4x50m Medley Relay – 2nd place
 

Relay Carnival Athletic Meet – 2012
(at Mahinda Rajapaksa Stadium, Diyagama, 14th – 16th of September)

Under 13 

4x500m – 1st place – New meet record (28.50 sec)

4x100m – 1st place – New meet record (54.28 sec)

4x200m – 1st place – New meet record (1.59.63 sec)

Sendaru Perera, Nethu Galappaththi, Dewmi Jayathilake, Nethmi Devaraja (under 13 champions) 

Under 16

4x100m – 3rd place

Salmi Ranpatabendi, Rashmi Ranasinghe, Irushi Ediriweera, Eranga Jayasinghe

 

Srinika Gamage Srinika Gamage represented “Sri Lankan schools under 19 team at the Waverly International Netball Tournament” which was held in Australia from 3rd to 6th July 2012.

 

Mandakini Gunasekera, Dinithi Nanayakkara and Charini Jinadasa represented Sri Lanka at the 19th Asian Junior Individual Squash Championships 2012 held in Kish Island, Iran from 19th to 23rd June.

Sushmitha Ilangakoon won the open women’s singles title and became the runners-up of the open women’s double title at the nationalized services All Island Open badminton Championship which was held from 7th to 10th June 2012 at Royal Complex.

Nethmi Pabasari De Silva represented Sri Lanka in 100m and 4x100m relay at the 15th Asian Junior Athletic Meet held in Sugathadasa Stadium Colombo.
Nethmi Pabasari De Silva Nethmi Pabasari De Silva

 

Musaeus College emerged runners-up in “Super A” Division All Island Inter School under 15 Badminton Championship 2012.
Under 15 Badminton Champions
Team players
Udara De Alwis Lumini Amarasekara Rajini Balasuriya
Anuki Hewawithana Iruni Rabel Uvani Abeywardhana
Supuni Bandara Shanuki Hewavithana Amali Samaranayake
Bimanka Gunathilaka Himachi Abesekara Yachithra De Silva

 

Sushmita Ilangakoon

Australian International Under 19 Badminton Tournament – Bronze Medal

Sushmita Ilangakoon of Musaeus College was qualified for the semi finals and clinched the bronze medal at the Australian International under 19 Badminton Tournament sponsored by Lee-ning, which was held in Perth, Australia from the 4th of May to 6th of May 2012. Many players from Australia, Philippines, Indonesia, India and Malaysia participated at this tournament.

 

All Island Under 15 Hockey Tournament – 2011 Champions

All Island Under 15 Hockey Tournament – 2011 Champions
Mrs. N. Etipola(Coach), Anuththara Jayasekara. Thesmi Gunasekara, Dasuni Fernando, Dinithi Sathyapala(Captain), Tharushi Bomulla(Vice Captain), Harini Adikaram, Lithma Kumaradasa, Shinaya Pieris, Mrs. S. Gunawardena (Teacher-in-charge), Rashmi Ratnayake, Himadri Mayadunne, Sachinthya Rajapakshe, Lakmini Wilson, Amisha Gunadasa, Senori Rodrigo, Heshani Jayalth, Chathumi Rambukwela

MUSAEUS COLLEGE – 2011 – FELICITATIONS

The following students are felicitated for establishing New Island Records at the respective Island Meets.

Athletic

Relay Carnival Athletic Meet 2011
Under 12 4x100m Relay 1st Place (59.2sec) New Meet Record
Sendaru Perera
Dewni Jayathilake
Nethmi Devaraj
Nethu Galappaththi

Swimming

Junior National Aquatic Championship 2010
Amanda Jayasekara 50m Free Style 1st Place (New Record 29.89)
Amanda Jayasekara
Himani Vithanage 4x100m Free Style 1st Place (New Record 4.53.17)
Thushani Wagarachchi
Sanara De Silva
National Short Course Swimming Championship 2011
Himani Withanage
Amanda Jayasekara 4x200m Free Style 1st Place 10:01:26 (New Record)
Ridmi Rankothge
Methma Jayawardena
Under 15
Sri Lanka School Swimming Championship 2011
Ridmi Rankothge 200m Butterfly Stroke 1st Place (New Record)
Under 19
Methma Jayawardena 100m Free Style 1st Place (New Record)
400m Free Style 1st Place (New Record)
37th National Sports Festival 2011
Methma Jayawardena 400m Free Style 1st Place (5.08.36) (New Record)

Awards of Colours – 2011

Musaeus College awards School Colours to Sports Women for establishing New All Island Records, being placed 1st, 2nd, 3rd at any All Island Meet or Tournament (This will be confirmed by the relevant Association Federation or Ministry of Education), representing Sri Lanka at an International Meet or Tournament (confirmed by the relevant authority as above).

Junior Colours 2011

Athletic

Irushi Ediriweera Sandithi Jayasekara Eranga Jayasinghe
Inuri Hettiarachchi Sendaru Perera Tharushi Deplachiththra
Dewmi Jayathilake Rashmi Ranasinghe Nethmi Devaraj
Salmi Ranpatabedi Nethu Galappaththi

Badminton

Bimanka Gunathilake Sithmi Hewage Nelumi Wedagama
Senaya Rathnayaka Nelani Wedagama Oshini Pilapitiya
Hansika Dayaratne Niduli Himara Tarindi Samarakoon
Parindya Mullegama Janithi Ranepura Nilasi Balasooriya

Chess

Sajini Balasuriya Dihara Wickramasinghe Hasini Perera

Hockey

Lithma Kumaradasa Heshani Jayalath Sakuni Radaliyagoda
Chathumini Rambukwella Rashmi Rathnayake Amisha Gunadasa
Harini Adikaram Senuri Rodrigo Sachithya Rajapakshe
Thashini Rajapakshe Sajini Ramanayake Missori Wickramasinghe
Lakmini Wilson Theshmi Gunasekara Thilina Wijeratne
Anuththara Jayasekara Himadri Mayadunne Rumali Kalurachchi
Minoli Kathriarachchi Sammani Fonseka Ridmi Silva

Netball

Amasha Welgama Ashari Dissanayake Imani Gunasekara
Pujanee Paranayapa Yoshani Baduge

Rowing

Dilki Wijesekara Pahan Widyalankara Janisha Rathnayake

Scrabble

Manuji Guruge Minuri Udugodage Hansi Weerasuriya
Shaini Vithanage

Swimming

Amanda Jayasekara Lavangi Ranatunga Himani Withanage
Nethimi Boghawaththa Thulshi Wagarachchi Monasha Pathirana
Sanara De Silva Dasuni Udugama Shenali Wickramasinghe
Sandali De Silva Anuki Munasinghe Avishi Samarasinghe
Binuri Gunawardane

Squash

Charini Jinadasa Ishini Ranawana

Table Tennis

Ruwini Kannangara Dilanya Munasinghe Buddila Wickramasinghe
Vihara Jayaweera Deepna Netulekubura Denethi Wijegunawardane
Dewmini Weerasena Vimasha Dissanayake

Wushu

Ransha Chandraratne Sanjuli Gunathilake

School Colours – 2011

Athletic

Piyumi Abeywardhana Nilakshi Ranasinghe Nethmi De Silva
Punsara Jayalath Rachini Siriwardhane

Badminton

Devni Wickramasinghe Suleka Perera Sushmitha Illangakoon
Devina Perera Puneesha Pasqual Nethmi Jayawardhane
Hashini Kumarage Sandali Goonathilake Malithi Nanayakkara
Sandali Illukpitiya Uchitha Jayamanne Sachini Samarasinghe
Nimasha Somaratne Punsara Jayalath Loshika Perera
Mansala Ranaweera Akila Jayamanne

Chess

Sachini Ranasinghe Supeshala Thilakawardane Kavindi Senarath
K.A. Himasha Hiruni Panchali Perera Thanuri De Costa

Hockey

Gayathri Mayadunne Nadeesha Katapearachchi Kisharadee Wijemanne
Sumudu Mallawarachchi Santhushka Ranasinghe Tharushi Bomulla
Randima Hewage Dinithi Sathyapala Dasuni Fernando
Hansi Jayalath Bimmi Rathnayake Uvini Welihida

Netball

Kushani Madhushika Hiruni Walpola Thulara Kariyapperuma
Promodhya Udugoda Hasanthi Walpola Harini Jayamaha
Hiruni Kasthuriarachchi Shaniee Perera Sandali Thiranagama
Ovini Hemachandra Navodha Kumarasinghe

Rowing

Subashini Kularatne Vinuri Wickramasekara Nathira Wijemanne
Anushka Weerakoon Janethri Marapana Malki Wijesekara
Chela Abeyasekara

Table Tennis

Dilmi De Silva Githmi De Silva

Swimming

Ridmi Rankothge Nethmi Ekanaligoda Methma Jayawardhana
Udeshi Malimbada Thulara Kariyapperuma Dehara Katapearachchi
Dinithi Sathyapala

Squash

Dinithi Nanayakkara Mandakini Gunasekara Nimsha Rupasinghe
Kunchana Wanniarachchi

Wushu

Madree Peramunugama Navodya Rathnayake Vinu Wijenayake
Deshaki De Silva Kasunpa Abeywardhane Gimhani De Silva

Scrabble

Shaini Wilson Ransimala Weerasooriya Vinu Wijesekara
Shayani Vithanage

International Sports Stars of Musaeus College 2012

Badminton

MANSALA RANAWANA PUNEESHA PASQUAL
MANSALA RANAWANA PUNEESHA PASQUAL
Represented Sri Lanka at the Malaysian Open International Tournament and Asian Development Training Programme, 2010, held in Malaysia. Represented Sri Lanka at the ANA Asian Junior Badminton Championship, 2010, held in Chiba, Japan.
SACHINI SAMARASINGHE DEVNI WICKRAMASINGHE
SACHINI SAMARASINGHE DEVNI WICKRAMASINGHE
Represented Sri Lanka at the ANA Asian Junior Badminton Championship, 2010, held in Chiba, Japan. Represented Sri Lanka at the Li-Ning Youth International Tournament, 2010, held in Singapore.
CHATHURI RANASOORIYA LOSHIKA PERERA
CHATHURI RANASOORIYA LOSHIKA PERERA
Represented Sri Lanka at the Li-Ning Youth International Tournament, 2010, held in Singapore. Represented Sri Lanka at the Li-Ning Youth International Tournament, 2010, held in Singapore.
CHITHA JAYAMANNE NIMESHA SOMARATHNE
CHITHA JAYAMANNE NIMESHA SOMARATHNE
Represented Sri Lanka at the ANA Asian Junior Badminton Championship, 2010, held in Chiba, Japan. Represented Sri Lanka at the Li-Ning Youth International Tournament, 2010, held in Singapore.

Chess

SACHINI RANASINGHE SUPESHALA THILAKAWARDENE
SACHINI RANASINGHE SUPESHALA THILAKAWARDENE
Represented Sri Lanka at the Asian Zonal Zone 3.2 Chess Championship, 2011. Awarded the Women’s International Master Title. Represented Sri Lanka at the Asian Zonal Zone 3.2 Chess Championship, 2011. Awarded 2nd Runners up.
SAJINI BALASOORIYA KAVINDI SENERATH
SAJINI BALASOORIYA KAVINDI SENERATH
Represented Sri Lanka at the World Schools Chess Tournament, 2011, held in Poland. Represented Sri Lanka at the Asian Youth Chess Championship 2011, held in Philipines.

Hockey

GAYATHRI MAYADUNNE RANDIMA HEWAGE
GAYATHRI MAYADUNNE RANDIMA HEWAGE
Represented Sri Lanka at the Under 18 Asia Cup Hockey Tournament 2011, held in Thailand. Represented Sri Lanka at the Under 18 Asia Cup Hockey Tournament 2011, held in Thailand.

Netball

HASANTHI WALPOLA HIRUNI KASTHURIARACHCHI
HASANTHI WALPOLA HIRUNI KASTHURIARACHCHI
Represented Sri Lanka Schools Under 19 team at the Waverly International Netball Tournament, held in Melbourne, Australia. Represented Sri Lanka Schools Under 19 team at the Waverly International Netball Tournament, held in Melbourne, Australia.

Scrabble

SHAINI WILSON VINU WIJESEKERA
SHAINI WILSON VINU WIJESEKERA
Represented Sri Lanka at the World Scrabble Championship, held in Malaysia. Represented Sri Lanka at the World Scrabble Championship, held in Malaysia.

Squash

DULAKSHI ELIKEWELA MANDAKINI GUNASEKERA
DULAKSHI ELIKEWELA MANDAKINI GUNASEKERA
Represented Sri Lanka at the 16th Asian Senior Individual Squash Tournament, held in Malaysia. Represented Sri Lanka at the 18th Asian Junior Squash Tournament, held in Jordan.
DINITHI NANAYAKKARA
DINITHI NANAYAKKARA
Represented Sri Lanka at the 18th Asian Junior Squash Tournament, held in Jordan.

Swimming

DEHARA KATAPEARACHCHI METHMA JAYAWARDANE
DEHARA KATAPEARACHCHI METHMA JAYAWARDANE
Represented Sri Lanka at the Asian Games, 2010, held in Guangzhou, China. Represented Sri Lanka at the 2nd Asian Beach Games, held in Oman.
AMANDA JAYASEKERA RIDMI RANKOTHGE
AMANDA JAYASEKERA RIDMI RANKOTHGE
Represented Sri Lanka at the 7th Asian Age Group Aquatic Championship, held in Jakarta. Represented Sri Lanka at the 32nd Chulaborn Aquatic Club Swimming Championship 2010, held in Bangkok, Thailand.
THULARA KARIYAPPERUMA SHENALI WICKRAMASINGHE
THULARA KARIYAPPERUMA SHENALI WICKRAMASINGHE
Represented Sri Lanka at the 32nd Chulaborn Aquatic Club Swimming Championship 2010, held in Bangkok, Thailand. Represented Sri Lanka at the 32nd Chulaborn Aquatic Club Swimming Championship 2010, held in Bangkok, Thailand.
HIMANI VITHANAGE
HIMANI VITHANAGE
Represented Sri Lanka at the 32nd Chulaborn Aquatic Club Swimming Championship 2010, held in Bangkok, Thailand.

Table Tennis

RUVINI KANNANGARA
RUVINI KANNANGARA
Represented Sri Lanka at the 17th Asian Table Tennis Championship, 2011, held in India.

Wushu

V.M.C. PERAMUNUGAMA GIMHANI DE SILVA
V.M.C. PERAMUNUGAMA GIMHANI DE SILVA
Represented Sri Lanka at the 3rd Junior Wushu Tournament, held in Singapore and was awarded for her outstanding achievement in women’s Nan Quan Event (Group B). Represented Sri Lanka at the 6th Asian Wushu Tournament, held in China.
KASUNPA ABEYGUNAWARDANE
KASUNPA ABEYGUNAWARDANE
Represented Sri Lanka at the 6th Asian Wushu Tournament, held in China.

 

« Back to Sports Achievements