Academic Achievements – National (Local)

Musaeus College students amongst Top Achievers, G.C.E. Advanced Level Examination, 2019

Binuri Gomes All Island 3rd in Bio-Science Stream

(1st in the District)
Gimasha Tharindi Chandradasa All Island 3rd in Commerce Stream
Vinuri Edeshi Perera All Island 2nd in Arts Stream

 

Analysis of Results – GCE O/L – 2019

 

Subject

A

B

C

S

W

Total Passed

No Sat

% Passed

Main Subjects

Religion

306

29

17

3

1

355

356

99.72

Sinhala

272

56

26

2

0

356

356

100.00

English

332

19

4

1

0

356

356

100.00

Science

183

65

73

27

7

348

355

98.03

Maths

258

47

36

13

2

354

356

99.44

History

269

50

29

7

1

355

356

99.72

Commerce 

199

47

21

8

1

275

276

99.64

Geography

22

6

4

0

0

32

32

100.00

Civic Edu

14

1

0

0

0

15

15

100.00

French

6

3

5

0

0

14

14

100.00

Japanese

11

0

0

0

0

11

11

100.00

Tamil

5

0

0

0

0

5

5

100.00

German

3

0

0

0

0

3

3

100.00

OM

28

6

3

0

0

37

37

100.00

WM

99

2

3

2

0

106

106

100.00

Art

20

4

5

3

0

32

32

100.00

OD

39

5

7

1

0

52

52

100.00

Eng  Lit

47

21

6

0

0

74

74

100.00

Drama

23

21

9

1

0

54

54

100.00

ICT

210

9

5

1

0

225

225

100.00

Home Sc

4

3

5

0

0

12

12

100.00

Health &PE

93

8

7

0

1

108

109

99.08

Mass Media

2

1

0

2

0

5

5

100.00

Agriculture

4

1

0

0

0

5

5

100.00

% Comparison 2018 vs 2019

Subject

2018

2019

Religion

       99.70

       99.72

Sinhala

     100.00

     100.00

English

     100.00

     100.00

Science

       99.11

       98.03

Maths

       99.70

       99.44

History

       98.82

       99.72

Commerce 

     100.00

       99.64

Geography

     100.00

     100.00

Civic Edu

     100.00

     100.00

French

       93.75

     100.00

Japanese

     100.00

     100.00

Tamil

     100.00

     100.00

German

     100.00

     100.00

OM

     100.00

     100.00

WM

     100.00

     100.00

Art

     100.00

     100.00

OD

     100.00

     100.00

Eng  Lit

     100.00

     100.00

Drama

     100.00

     100.00

ICT

     100.00

     100.00

Home Sc

     100.00

     100.00

Health &PE

     100.00

       99.08

Mass Media

     100.00

     100.00

Agriculture

 

     100.00

G. C. E. Ordinary Level Examination – December – 2018

Total No. Sat : 338
No. of Students with 9 A’s : 142 students / Names of the students
No. of Students with 8 A’s : 41 students / Names of the students
No. of Students with 7 A’s : 42 students
No. of Students with 6 A’s : 21 students

G. C. E. Ordinary Level Examination Results Analysis 2018 >>

G. C. E. Ordinary Level Examination – December – 2016

Total No. Sat : 367 
No. of Students with 9 A’s : 166  students  / Names of the students
No. of Students with 8 A’s : 56 students  / Names of the students
No. of Students with 7 A’s : 25 students
No. of Students with 6 A’s : 26 students

 

G. C. E. Ordinary Level Examination – December – 2015

No. of students who sat the Examination : 394
No. of Students with 9 A’s : 153 / Names of the students
No. of Students with 8 A’s : 50 / Names of the students
No. of Students with 7 A’s : 28
No. of Students with 6 A’s : 30
Altogether 261 students have received more than 6 A’s.

 

Musaeus College students amongst top achievers – Advanced Level  2015

Rank Name of student
Island 4th (first in the District) in Other Stream     Tharushi Komalika Jayasekara
 (ICT, , Physics and Combined Math in English Medium)
Island 5th (second in the District) in Arts Stream    Sajini Kalna Wickramasinghe
(Economics, Political Science and Logic)
Island 7th (third in the District) in Arts Stream Vishmi Lasanji Yapa Abeywardana
(ICT, Logic & English in English Medium)
Island 10th (fifth in the District) in Arts Stream Senuri Nisansa Weerasekera
(Logic, English & French in English Medium)

 

G. C. E. Advanced Level Examination – 2015

Science Stream
Total No. Sat  146
No Qualified to apply for admission to universities 105
Percentage 71.92%

 

Maths District Rank Island Rank
1. Kashuni Kariyawasam 27    73
2. Udara Mendis 66 237
3. Hiranya Panawenna 68 243
4. Hasini Weerakkody 99 396
5. Sajani Piyatilleke 112 433
6. Gaveesha Gunasekara 214 812

 

Bio Science  District Rank Island Rank
1. Raveena Weerakoon 53  174
2. Chamadari Weerasinghe 78  263
3. Ayodya Ariyathilake 107   380
4. Dilanka De Silva  174  684

          

G. C. E. Advanced Level Examination – 2015

Commerce & Arts Stream

Commerce
Total No. Sat 142
No Qualified to apply for admission to universities 134
Percentage 94.36%

 

Arts
Total No. Sat 72
No Qualified to apply for admission to universities 63
Percentage 87.5%

G. C. E. Advanced Level Examination – August 2015

Commerce – 3 “A”s Grades

  1. Thilinika Dahanayake
  2. Janani Fonseka
  3. Senuri Kapuruge
  4. Manushi Kariyawasam
  5. Pubudini Karunathilaka
  6. Saranga Madurasinghe
  7. Nilakshi Ranasinghe
  8. Mithma Rathnayake
  9. Kalpani Sigera
  10. Sadma Umagiliya                 Island Rank 13                         District Rank 6
  11. Hasini Wijesinghe
  12. Nayanathara Withana
  13. Chamathka De Silva
  14. Isurini Pubudika De Silva
  15. Nethmi Gunasekara
  16. Kaumadi Karunanayake
  17. Sulakna Munasinghe
  18. Sakuni Radaliyagoda
  19. Senali Samarasinghe
  20. Dilmini Wehalla
  21. Anuni De Alwis
  22. Ashwini De Silva
  23. Anuji Hettiarachchi
  24. Madara Kumaragamage
  25. Dewmini Chethana Liyanage
  26. Uvindya Pathberiya
  27. Hansini Peiris
  28. Sanduni Wickramasinghe
  29. Dasuni Uthpala Fernando
  30. Dewni Mapalagama
  31. Thushani Perera
  32. Sammani Ranathunga
  33. Kaveesha Samaranayake
  34. Tiffani Deshani Sandanayake
  35. Nawanjana Sathsarani
  36. Jenny Vidanapathirana
  37. Manupa Savindi Waduge
  38. Imeshi Weerasinghe
  39. Sachini Withana
  40. Piumi Abeywardena
  41. Nirupama Amarasinghe
  42. Jeewanya Malaviarachchi
  43. Sachindri Gamage
  44. Ravini Gunasinghe
  45. Malsha Gunawardena
  46. Pujani Paranayapa
  47. Binashi Perera
  48. Nipuni Piyasena
  49. Michela Thilini Seimon
  50. Sachithri Suraweera
  51. Thisuri Weerasinghe

 

Arts – 3 A’s Grades

  1. Harini Jayamaha
  2. Medavi Manathunga
  3. Hiruni Dabarera
  4. Sajini Wickramasinghe
  5. Nethmi Danthanarayana
  6. Lakshani Isuri Perera
  7. Kithmini Ranaweera

G. C. E  Examinations – 2014

G. C. E  Examinations – 2013

G. C. E. Examinations – 2012

G. C. E. Examinations – 2011